Home / Fuses / 089107.5H
minImg
089107.5H
Littelfuse Inc.
Product No:
089107.5H
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE AUTO 7.5A 58VDC BLADE MINI
In Stock : 33
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Melting I²t 53
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 0.0107 Ohms
Color Brown
Approval Agency -
Current Rating (Amps) 7.5 A
Fuse Type Automotive
Breaking Capacity @ Rated Voltage 10kA
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.429" L x 0.150" W x 0.331" H (10.90mm x 3.80mm x 8.40mm)
Product Status Active
Series LP MINI® 891
Voltage Rating - DC 58 V