Home / Fuses / 0AGC02.5V
minImg
0AGC02.5V
Littelfuse Inc.
Product No:
0AGC02.5V
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE GLASS 2.5A 32VAC 32VDC 3AB
In Stock : 23
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -
Response Time -
Color -
Approval Agency -
Current Rating (Amps) 2.5 A
Fuse Type Cartridge, Glass
Breaking Capacity @ Rated Voltage -
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Product Status Active
Series AGC
Voltage Rating - DC 32 V
Package / Case 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Voltage Rating - AC 32 V