0HEV015.SXBDY
Littelfuse Inc.
Product No:
0HEV015.SXBDY
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE CARTRIDGE 15A 450VDC BLADE
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Melting I²t 133
Applications Lift Trucks
Response Time -
DC Cold Resistance 0.0079 Ohms
Approval Agency -
Current Rating (Amps) 15A
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage 10kA
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.469" Dia x 2.457" L (11.90mm x 62.40mm)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Series LC HEV
Voltage Rating - DC 450 VDC