0HEV020.SXBDY
Littelfuse Inc.
Product No:
0HEV020.SXBDY
Description:
FUSE CARTRIDGE 20A 450VDC BLADE
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Melting I²t 268
Applications Lift Trucks
Response Time -
DC Cold Resistance 0.005 Ohms
Approval Agency -
Current Rating (Amps) 20A
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.469" Dia x 2.457" L (11.90mm x 62.40mm)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Series LC HEV
Voltage Rating - DC 450 VDC