0HEV050.ZXPCB2
Littelfuse Inc.
Product No:
0HEV050.ZXPCB2
Description:
FUSE CRTRDGE 50A 275VAC BLADE
In Stock : 479
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Melting I²t 1495
Applications Lift Trucks
Response Time -
DC Cold Resistance 0.0012 Ohms
Approval Agency -
Current Rating (Amps) 50A
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.406" Dia x 1.532" L (10.30mm x 38.90mm)
Product Status Active
Series LC HEV
Package / Case Cylindrical, Blade Terminals
Voltage Rating - AC 275 VAC