Home / Fuses / 0MIN015.HXGLO
minImg
0MIN015.HXGLO
Littelfuse Inc.
Product No:
0MIN015.HXGLO
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE AUTO 15A 32VAC 32VDC BLADE
In Stock : 92
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -
Response Time Fast Blow
Color Blue
Approval Agency SAE, UL
Current Rating (Amps) 15 A
Fuse Type Automotive
Breaking Capacity @ Rated Voltage -
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 0.429" L x 0.150" W x 0.346" H (10.90mm x 3.80mm x 8.80mm)
Product Status Active
Series MINI®
Voltage Rating - DC 32 V
Package / Case Blade, Miniature
Voltage Rating - AC 32 V