Home / IC Sockets / 100-PGM13069-11
minImg
100-PGM13069-11
Aries Electronics
Product No:
100-PGM13069-11
Manufacturer:
Aries Electronics
Description:
CONN SOCKET PGA GOLD
User Guide
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Contact Material - Post Brass
Housing Material Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Mating 10.0µin (0.25µm)
Current Rating (Amps) 3 A
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Number of Positions or Pins (Grid) -
Pitch - Post 0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post 10.0µin (0.25µm)
Series PGM
Type PGA
Contact Finish - Post Gold
Mfr Aries Electronics
Termination Post Length 0.165" (4.19mm)
Features -
Contact Material - Mating Beryllium Copper
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)