10033362-002LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
10033362-002LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.550" (13.97mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold or Gold, GXT™
Operating Temperature -
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 36
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Resin
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series -
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post -
Insulation Color Natural
Contact Length - Post 0.122" (3.10mm)