10056845-116LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
10056845-116LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN HEADER R/A 16POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.362" (9.20mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features Keying Slot
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.236" (6.00mm)
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Operating Temperature -
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 16
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Detent Lock
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post 78.7µin (2.00µm)
Contact Shape Square
Series Quickie™
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.079" (2.00mm)