10061913-112MLF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
10061913-112MLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN PCI EXP
User Guide
Read Out Dual
Contact Finish Gold
Contact Type Cantilever
Gender Female
Product Status Active
Card Thickness 0.062" (1.57mm)
Number of Positions/Bay/Row -
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Copper Alloy
Features Board Guide, Locking Ramp, Pick and Place, Solder Retention
Card Type PCI Express™
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Number of Rows 2
Number of Positions 98
Color Black
Contact Finish Thickness 15.0µin (0.38µm)
Flange Feature -
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Series HPCE®
Termination Rows 2
Pitch 0.039" (1.00mm)