Home / Headers, Male Pins / 10076801-407A20LF
minImg
10076801-407A20LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
10076801-407A20LF
Description:
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.112" (2.85mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 78.7µin (2.00µm)
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Style Board to Board
Features Pick and Place
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.413" (10.50mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -65°C ~ 130°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 20
Series BERGSTIK®
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.126" (3.20mm)
Shrouding Unshrouded
Package Tape & Reel (TR)
Overall Contact Length 0.651" (16.53mm)