10087120-040LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
10087120-040LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN HEADER R/A 40POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.339" (8.61mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 78.7µin (2.00µm)
Current Rating (Amps) -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Brass
Connector Type Header
Style Board to Cable/Wire
Features Keying Slot
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.228" (5.80mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 40
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Thermoplastic, Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post 78.7µin (2.00µm)
Contact Shape Square
Series Quickie™
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Gray
Contact Length - Post 0.114" (2.90mm)