1008CT-500EGTS
Delta Electronics/Components
Product No:
1008CT-500EGTS
Package:
1008
Description:
FIXED IND 50NH 600MA 480MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 50 MHz
Q @ Freq 72 @ 500MHz
Height - Seated (Max) 0.055" (1.40mm)
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 600 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 1008
Ratings -
DC Resistance (DCR) 480mOhm
Inductance 50 nH
Series 1008CT
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Frequency - Self Resonant 1.9GHz