1008HS-682EKFS
Delta Electronics/Components
Product No:
1008HS-682EKFS
Description:
FIXED IND 6.8UH 300MA 1.6OHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz
Q @ Freq 25 @ 7.96MHz
Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 300 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.6Ohm
Inductance 6.8 µH
Series 1008HS
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Frequency - Self Resonant 39MHz