100LSW15000MEFC51X118
Rubycon
Product No:
100LSW15000MEFC51X118
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 100V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.764" (121.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.858" (21.80mm)
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 8.6 A @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LSW
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 9.46 A @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 15000 µF