100SEV220M16X21.5
Rubycon
Product No:
100SEV220M16X21.5
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 100V SMD
In Stock : 125
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 665 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings AEC-Q200
Series SEV
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 798 mA @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 220 µF