Home / Toggle Switches / 100SP2T7B13M2REH
minImg
100SP2T7B13M2REH
E-Switch
Product No:
100SP2T7B13M2REH
Manufacturer:
E-Switch
Description:
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
User Guide
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Bushing Thread 15/32-32
Ingress Protection -
Termination Style PC Pin
Actuator Type Standard Round
Panel Cutout Dimensions Circular - 11.91mm Dia
Current Rating (Amps) 0.4VA (AC/DC)
Circuit SPDT
Actuator Length 13.00mm
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) -
Series 100
Voltage Rating - DC 20 V
Switch Function On-Mom
Voltage Rating - AC 20 V