Home / Toggle Switches / 100SP3T7B13M2QEH
minImg
100SP3T7B13M2QEH
E-Switch
Product No:
100SP3T7B13M2QEH
Manufacturer:
E-Switch
Description:
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
User Guide
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Bushing Thread 15/32-32
Ingress Protection -
Termination Style PC Pin
Actuator Type Standard Round
Panel Cutout Dimensions Circular - 11.91mm Dia
Current Rating (Amps) 5A (AC/DC)
Circuit SPDT
Actuator Length 13.00mm
Mounting Type Panel Mount
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) -
Series 100
Voltage Rating - DC 28 V
Switch Function On-Off-On
Voltage Rating - AC 120 V