100WF110
NTE Electronics, Inc
Product No:
100WF110
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc
Description:
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 100W
In Stock : 50
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.750" Dia x 6.500" L (19.00mm x 165.00mm)
Temperature Coefficient ±260ppm/°C
Product Status Active
Mounting Feature Brackets (not included)
Resistance 100 Ohms
Series -
Power (Watts) 100W