10136353-07111LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
10136353-07111LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN RCPT 7POS 0.059 TIN SMD R/A
User Guide
Insulation Height 0.250" (6.35mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 100V
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 2A
Contact Type Forked
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Receptacle
Style Board to Cable/Wire
Features Pick and Place Cap, Solder Retention
Pitch - Mating 0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 7
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Fastening Type Latch Holder
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape -
Series Minitek® 1.50mm