10164940-1481002LF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
10164940-1481002LF
Description:
BERGSTAK UNSHIELDED SECURE CONNE
User Guide
Number of Rows 4
Number of Positions 148
Contact Finish Thickness 8.00µin (0.203µm)
Contact Finish Gold, GXT™
Height Above Board 0.409" (10.39mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Series -
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Pitch 0.039" (1.00mm)
Connector Type Array, Female Sockets
Features Board Guide
Mated Stacking Heights 12mm