1025R-92H
API Delevan Inc.
Product No:
1025R-92H
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 1MH 28MA 72 OHM TH
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 790 kHz
Q @ Freq 30 @ 790kHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±3%
Current Rating (Amps) 28 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 72Ohm Max
Inductance 1 mH
Series 1025R
Type Molded
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 3.4MHz