102AS361KDS
Ohmite
Product No:
102AS361KDS
Manufacturer:
Ohmite
Package:
Axial
Description:
RES 360 OHM 10% 5W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 230°C
Composition Ceramic
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Size / Dimension 0.311" Dia x 2.126" L (7.90mm x 54.00mm)
Temperature Coefficient 0/ -800ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 360 Ohms
Series 100
Power (Watts) 5W