103MMR400K
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
103MMR400K
Description:
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD
In Stock : 56675
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.413" L x 0.177" W (10.50mm x 4.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MMR
Voltage Rating - DC 400V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 200V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 10000 pF