103PPB102K
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
103PPB102K
Description:
CAP FILM 10000PF 10% 1KVDC RAD
In Stock : 1945
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Commutation; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series PPB
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 600V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 10000 pF