105PHC400KG
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
105PHC400KG
Description:
CAP FILM 1UF 10% 400VDC AXIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.591" Dia x 1.142" L (15.00mm x 29.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 5.8 mOhms
Ratings -
Series PHC
Voltage Rating - DC 400V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 250V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 1 µF