107CKS500MKCD
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
107CKS500MKCD
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 500V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications Bypass, Decoupling
Height - Seated (Max) 1.831" (46.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 500 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 590 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.9789Ohm @ 120Hz
Ratings -
Series CKS
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 885 mA @ 100 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 100 µF