107LBA450M2CC
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
107LBA450M2CC
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 970 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.31573Ohm @ 120Hz
Ratings -
Series LBA
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.4259 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 100 µF