107TTA160M
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
107TTA160M
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 160V AXIAL
In Stock : 701
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia x 1.220" L (16.00mm x 31.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 400 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.316Ohm @ 120Hz
Ratings -
Series TTA
Package / Case Axial, Can
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 100 µF