1092QC1-28V
Visual Communications Company - VCC
Product No:
1092QC1-28V
Description:
LED PMI, RED, HI-HAT, 28V, 3/16"
In Stock : 502
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Lens Transparency Diffused
Ingress Protection -
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Viewing Angle -
Panel Cutout Dimensions 0.50" (12.70mm)
Millicandela Rating 13000mcd
Product Status Active
Lamp Color Red
Ratings DC
Lens Style Round with Flat Top
Series 1092Q
Type LED
Voltage 28V
Mfr Visual Communications Company - VCC
Features -
Lens Color Red
Wavelength - Peak -
Package Bulk
Panel Cutout Shape Round
Current 25mA