1092QD2-125VAC
Visual Communications Company - VCC
Product No:
1092QD2-125VAC
Description:
PMI RND .5" LED CLR SEMI-DOME 12
User Guide
Lens Transparency Clear
Ingress Protection -
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Viewing Angle -
Panel Cutout Dimensions 0.50" (12.70mm)
Millicandela Rating 7000mcd
Product Status Active
Lamp Color Clear
Ratings AC
Lens Style Round with Convex Top
Series 1092
Type LED
Voltage 125V
Mfr Visual Communications Company - VCC
Features -
Lens Color Colorless
Wavelength - Peak 468nm
Package Bag
Panel Cutout Shape Round
Current 25mA
Lens Size 5mm, T-1 3/4