109D276X9060C2
Vishay Sprague
Product No:
109D276X9060C2
Manufacturer:
Vishay Sprague
Description:
CAP TANT 27UF 10% 60V AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code C
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 60 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.219" Dia x 0.608" L (5.56mm x 15.45mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) 5Ohm
Series TANTALEX®, 109D
Type Hermetically Sealed
Package / Case Axial
Mfr Vishay Sprague
Capacitance 27 µF