109R0648S402
Sanyo Denki America Inc.
Product No:
109R0648S402
Description:
FAN AXIAL 60X25MM 48VDC WIRE
User Guide
Air Flow -
Noise 33.0dB(A)
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.060A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 48VDC
Product Status Active
Voltage Range 40 ~ 53VDC
RPM 4600 RPM
Mfr Sanyo Denki America Inc.
Material - Frame Plastic
Features Locked Rotor Protection
Width 25.00mm
Operating Temperature 14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Static Pressure -
Bearing Type Ball
Approval Agency CSA, TUV, UL
Termination 2 Wire Leads
Size / Dimension Square - 60mm L x 60mm H
Weight 0.199 lb (90.26 g)
Lifetime @ Temp. -
Material - Blade Plastic
Series San Ace 60
Power (Watts) 5.76 W