10GPTSTRYEL250
Remington Industries
Product No:
10GPTSTRYEL250
Manufacturer:
Remington Industries
Description:
HOOK-UP STRND 10AWG 60V YLW 250'
In Stock : 50
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness -
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Product Status Active
Wire Gauge 10 AWG
Ratings -
Series GPT
Length 250.0' (76.2m)
Voltage 60V
Mfr Remington Industries
Conductor Strand 19/23
Conductor Material Copper, Bare
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket Color Yellow
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.175" (4.45mm)