Home / Tape / 11-5-9495LE
minImg
11-5-9495LE
3M (TC)
Product No:
11-5-9495LE
Manufacturer:
3M (TC)
Description:
TAPE DBL COATED CLEAR 11"X 5YDS
User Guide
Usage -
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)
Thickness - Adhesive 0.0062" (6.2 mils, 0.157mm)
Color Clear
Backing, Carrier Carrier - Polyester, Liner - Polycoated Kraft
Product Status Active
Thickness - Backing, Carrier 0.0005" (0.5 mils, 0.013mm)
Thickness 0.0067" (6.7 mils, 0.170mm)
Series 9495LE
Length 15' (4.6m) 5 yds
Shelf Life Start Date of Manufacture
Mfr 3M (TC)
Temperature Range 200°F (93°C) Max
Shelf Life 24 Months
Package Bulk
Tape Type Double Coated, Double Sided
Width 11.00" (279.40mm)