1113T202
Nidec Components Corporation
Product No:
1113T202
Description:
TRIMMER 2K OHM 0.75W PC PIN TOP
User Guide
Termination Style PC Pins
Tolerance ±10%
Number of Turns 1
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension Round - 0.531" Dia (13.50mm)
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Product Status Obsolete
Resistance 2 kOhms
Series 1113
Power (Watts) 0.75W, 3/4W