1182M117
Hammond Manufacturing
Product No:
1182M117
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Description:
PWR XFMR TORO 300VA CHAS MT
In Stock : 11
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Center Tap No
Termination Style Wire Leads
Height - Seated (Max) 47.75mm
Voltage - Primary 117V, 234V
Voltage - Isolation 4000Vrms
Secondary Winding(s) Dual
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 127.00mm Dia
Product Status Active
Current - Output (Max) Parallel 2.56A, Series 1.28A
Weight 6 lbs (2.7 kg)
Primary Winding(s) Dual
Series 1182
Type Toroidal
Power - Max 300VA
Mfr Hammond Manufacturing
Package Box
Voltage - Secondary (Full Load) Parallel 117V, Series 234V