Home / AC Fans / 11938MB-B2J-EA-00
minImg
11938MB-B2J-EA-00
NMB Technologies Corporation
Product No:
11938MB-B2J-EA-00
Description:
FAN 119MM X 38MM 200VAC TERMINAL
User Guide
Air Flow 49.4 CFM (1.38m³/min)
Noise 28.0dB
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.040A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 220VAC
Product Status Active
Voltage Range -
RPM 1450 RPM
Mfr NMB Technologies Corporation
Material - Frame Aluminum
Features -
Width 38.00mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 0.060 in H2O (14.9 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency -
Termination 2 Terminals
Size / Dimension Square - 119mm L x 119mm H
Weight -
Lifetime @ Temp. 100000 Hrs @ 25°C
Material - Blade Plastic
Series 11938MB
Power (Watts) 5.50W