Home / AC Fans / 11938SB-B2N-QA-00
minImg
11938SB-B2N-QA-00
NMB Technologies Corporation
Product No:
11938SB-B2N-QA-00
Description:
FAN 119MM X 38MM 200VAC TERMINAL
User Guide
Air Flow 105.9 CFM (2.97m³/min)
Noise 44.0dB
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.130A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 220VAC
Product Status Active
Voltage Range -
RPM 3100 RPM
Mfr NMB Technologies Corporation
Material - Frame Aluminum
Features -
Width 38.00mm
Operating Temperature 14 ~ 149°F (-10 ~ 65°C)
Static Pressure 0.400 in H2O (99.6 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency -
Termination 2 Terminals
Size / Dimension Square - 119mm L x 119mm H
Weight -
Lifetime @ Temp. 100000 Hrs @ 25°C
Material - Blade Plastic
Series 11938SB
Power (Watts) 15.50W