11SM7601-H4
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Product No:
11SM7601-H4
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 4A 250V
User Guide
Operating Position 0.330" (8.4mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Release Force 14gf
Ingress Protection -
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Round (Pin Plunger)
Current Rating (Amps) 4A (AC), 5A (DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 10,000,000 Cycles
Product Status Active
Series SM
Voltage Rating - DC 30 V
Switch Function On-Mom
Operating Force 56gf
Overtravel 0.005" (0.13mm)
Voltage Rating - AC 250 V
Electrical Life -
Mfr Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Pretravel 0.020" (0.5mm)
Features -
Package Bulk
Base Product Number 11SM
Differential Travel 0.002" (0.05mm)