11VR1Y25F2N103B1
CTS Electrocomponents
Product No:
11VR1Y25F2N103B1
Manufacturer:
CTS Electrocomponents
Description:
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR
User Guide
Number of Gangs 1
Bushing Thread M9 x 0.75
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style PC Pins
Actuator Type Flatted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.984" (25.00mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Through Hole
Temperature Coefficient -
Product Status Active
Rotation 300°
Series 11VR
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Mfr CTS Electrocomponents
Resistive Material Carbon
Resistance (Ohms) 10k
Size - Body Rectangular - 0.618" x 0.433" Face (15.70mm x 11.00mm)