Home / Tape / 12-5-4052B
minImg
12-5-4052B
3M (TC)
Product No:
12-5-4052B
Manufacturer:
3M (TC)
Description:
TAPE DBL COATED BLACK 12"X 5YDS
User Guide
Usage Holding, Joining, Mounting
Storage/Refrigeration Temperature 70°F (21°C)
Thickness - Adhesive -
Color Black
Backing, Carrier Polyurethane Foam
Product Status Active
Thickness - Backing, Carrier -
Thickness 0.0310" (31.0 mils, 0.787mm) 1/32"
Series 4052
Length 15' (4.6m) 5 yds
Shelf Life Start Date of Manufacture
Mfr 3M (TC)
Temperature Range 70°F ~ 100°F (21°C ~ 38°C)
Shelf Life 24 Months
Package Bulk
Tape Type Double Coated, Double Sided
Width 12.00" (304.80mm)