12038VA-12P-EL-E0
NMB Technologies Corporation
Product No:
12038VA-12P-EL-E0
Description:
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE
User Guide
Air Flow 189.9 CFM (5.32m³/min)
Noise 59.5dB
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 1.50A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 12VDC
Product Status Active
Voltage Range 10 ~ 13.8VDC
RPM 5000 RPM
Mfr NMB Technologies Corporation
Material - Frame Plastic
Features Auto Restart, Locked Rotor Sensor
Width 38.00mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 0.920 in H2O (229.2 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency -
Termination 3 Wire Leads
Size / Dimension Square - 120mm L x 120mm H
Weight -
Lifetime @ Temp. 100000 Hrs @ 25°C
Material - Blade Plastic
Series 12038VA
Power (Watts) 18 W