1206HS-391EGTS
Delta Electronics/Components
Product No:
1206HS-391EGTS
Description:
FIXED IND 390NH 530MA 750MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 50 MHz
Q @ Freq 45 @ 150MHz
Height - Seated (Max) 0.060" (1.52mm)
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 530 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.140" L x 0.085" W (3.56mm x 2.16mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 750mOhm
Inductance 390 nH
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Frequency - Self Resonant 600MHz