1206HS-471EKTS
Delta Electronics/Components
Product No:
1206HS-471EKTS
Description:
FIXED IND 470NH 490MA 1.3OHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 50 MHz
Q @ Freq 45 @ 150MHz
Height - Seated (Max) 0.060" (1.52mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 490 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.140" L x 0.085" W (3.56mm x 2.16mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.3Ohm
Inductance 470 nH
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Frequency - Self Resonant 550MHz