Home / Fuses / 1206SFF500F/32-2
minImg
1206SFF500F/32-2
Littelfuse Inc.
Product No:
1206SFF500F/32-2
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
FUSE BOARD MOUNT 5A 32VDC 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Melting I²t 0.6
Response Time Fast Blow
DC Cold Resistance 0.018 Ohms
Color -
Approval Agency UL
Current Rating (Amps) 5 A
Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Breaking Capacity @ Rated Voltage 45A
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W x 0.043" H (3.20mm x 1.60mm x 1.10mm)
Product Status Obsolete
Series SFF
Voltage Rating - DC 32 V