1210-563J
API Delevan Inc.
Product No:
1210-563J
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Package:
1210
Description:
FIXED IND 56UH 152MA 8 OHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.5 MHz
Q @ Freq 30 @ 2.5MHz
Height - Seated (Max) 0.101" (2.57mm)
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 152 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.128" L x 0.095" W (3.25mm x 2.42mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1210
Ratings -
DC Resistance (DCR) 8Ohm Max
Inductance 56 µH
Series 1210
Type -
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Frequency - Self Resonant 11MHz