1210GC101KAT1A
KYOCERA AVX
Product No:
1210GC101KAT1A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 100PF 2KV X7R 1210
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 2000V (2kV)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Active
Ratings -
Series -
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 100 pF