1210HS-123EMFS
Delta Electronics/Components
Product No:
1210HS-123EMFS
Package:
1210
Description:
FIXED IND 12UH 180MA 2 OHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz
Q @ Freq 25 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) 0.094" (2.40mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 180 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 1210
Ratings -
DC Resistance (DCR) 2Ohm
Inductance 12 µH
Series 1210HS
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Frequency - Self Resonant 33MHz