1210HS-392EKFS
Delta Electronics/Components
Product No:
1210HS-392EKFS
Package:
1210
Description:
FIXED IND 3.9UH 290MA 1.1OHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz
Q @ Freq 30 @ 7.96MHz
Height - Seated (Max) 0.094" (2.40mm)
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 290 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 1210
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.1Ohm
Inductance 3.9 µH
Series 1210HS
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Frequency - Self Resonant 120MHz